Gulls Sunrise Water Sun  - Lolame / Pixabay
Początek lata przynosi ze sobą wiele pozytywnych myśli, w końcu można wyjść na dwór, wyjechać, odpocząć i cieszyć się promieniami słońca. Jednak dopiero później człowiek sobie przypomina co za sobą ciągnie owe słońce – nagrzany dom i auto, niekomfortowo wysokie temperatury, a nawet poparzenia. W jaki sposób sobie z tym wszystkim radzić, żeby móc nacieszyć się letnim sezonem?

Dom

Pomimo tego, że temperatura w domu to głównie  Bezsenność z powodu nagrzanego pokoju w nocy i to bez świeżego powietrza to częsty problem w letnich upalnych dniach. Jak schłodzić swój dom, kiedy wiatrak nie pomaga? Dobrym rozwiązaniem są przenośne odświeżacze powietrza lub klimatyzatory, które zamiast samego wiania, faktycznie obniżają temperaturę w pomieszczeniu. Jednak nie każdy ma środki lub miejsce, żeby móc coś takiego postawić w swoim mieszkaniu. W takim wypadku wystarczy na chwilę i opuścić pomieszczenie i zrobić w nim przeciąg. W ten sposób kiedy wrócimy, w środku będzie chłodniej, a my nie będziemy przewiani.

Na świeżym powietrzu

Będąc na zewnątrz, mocne promienie słońca przestają być tylko nieprzyjemne lub denerwujące, a mogą stawać się niebezpieczne. Niechronienie się przed promieniami UV może doprowadzić do wielu niechcianych konsekwencji, które mogą nawet stanowić zagrożenie dla życia. Niebezpieczne są również 2 aspekty:

  • Opalanie

Pomimo mody na opaloną skórę, zaciemnienie skóry jest reakcją ochronną na za duży poziom promieni UV. Nadmierne opalanie się, bądź nieodpowiednie tego robienie może doprowadzić do bolesnych oparzeń lub raka skóry. Z tego powodu czasami lepiej odpuścić sobie nadmierne kąpiele słoneczne, a na pewno smarować się odpowiednim kremem SPF.

  • Temperatura

Drugim problemem stanowiącym niebezpieczeństwo jest wysoka temperatura. Przebywanie przez długi czas na zewnątrz, zwłaszcza jeżeli jesteśmy w jakiś sposób aktywni fizycznie, może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dzieje się to, ponieważ przez temperaturę więcej się pocimy i szybciej tracimy wodę z organizmu. Tutaj rozwiązaniem jest zabieranie ze sobą wody w butelce oraz uzupełnianie witamin i minerałów. Jednak o wiele większe zagrożenie stanowi przegrzanie organizmu, zwłaszcza głowy, co potrafi doprowadzić do udaru słonecznego. Uniknięcie tego zagrożenia polega głównie na zakrywaniu głowy lub udawanie się do cienia.

Czy to ze względu na bezpieczeństwo czy wygodę, z letnim słońcem trzeba obchodzić się uważnie. Pomimo jego wielu zaletach, jak produkcja witaminy D, stanowi ono również poważne zagrożenie, jeśli nie jesteśmy ostrożni i odpowiednio nie chronimy się przed nim.