Pesticide Glyphosate  - maxmann / Pixabay
Wybierając się do sklepu, żeby kupić warzywa i owoce, najczęściej spotykamy produkty, które były w jakiś sposób chronione przed niechcianymi organizmami. Część osób nie zwraca na to uwagi, części to nie obchodzi albo nie zdają sobie z tego sprawy, a niektórzy uważają, że wystarczy przemyć w wodzie, żeby pozbyć się niechcianych substancji. Pestycydy są jednak pochłaniane przez niektóre owoce oraz warzywa, na co trzeba uważać.

Czym są pestycydy?

Zaliczane są do środków chemicznych zwalczających owady, grzyby, chwasty, wszelkie gryzonie i pasożyty. Stosuje się je zarówno w celu ochrony roślin uprawnych, jak i hodowli zwierząt, a także do dezynfekcji magazynów oraz sklepów spożywczych. Spożycie pestycydów jest bardzo szkodliwe, powodując zaburzenia układu odpornościowego, hormonalnego oraz nerwowego, co może prowadzić do chorób neurologicznych, wad wrodzonych czy nowotworu.

Jakie produkty najbardziej wchłaniają pestycydy, a jakie najmniej?

Najwięcej pestycydów wchłaniają niestety truskawki (przeciętnie zawierają 13 groźnych rodzajów pestycydów), zanieczyszczone są również jabłka, szpinak, jarmuż, nektarynki, winogrona, brzoskwinie, wiśnie, gruszki, pomidory, selery i ziemniaki.

Nie oznacza to jednak że za każdym razem gdy jemy te produkty, spożywamy również pestycydy, oznacza to, że jeżeli były one pryskane pestycydami, zostaną one wchłonięte przez ten owoc czy warzywo. Dlatego z tymi produktami dobrze jest czekać do sezonu z zakupem, uważać na pochodzenie, a najlepiej kupować w lokalnych źródłach lub uprawiać swoje.

Na marginesie: sprawdź oferty dezynfekcji pomieszczeń z Wrocławia.

Najmniej zanieczyszczeń wchłaniają za to awokado, kukurydza, ananas, cebula, papaja, bakłażan, groszek, szparagi, kalafior, brokuły, grzyby, kapusta, melony i kiwi. Z tymi produktami, kupując je nawet zapakowane z marketu, nie musimy się zbytnio martwić o wchłanianie szkodliwych substancji przez owoce. Co nie oznacza, że nie powinniśmy ich myć.

Usuwanie pestycydów

Pestycydy z owoców da się jednak usunąć, są na to trzy sposoby:

  1. Woda z solą lub sokiem z cytryny
    Na 1 itr wody dajemy 1 łyżeczkę soli himalajskiej lub 2-3 łyżki soku z cytryny. W tak przygotowanym roztworze moczymy warzywa i owoce przez około 10 minut. Następnie należy je wypłukać pod letnią, bieżącą wodą.
  2. Mieszanka octu z sodą oczyszczoną
    Pół szklanki octu jabłkowego na 1 litr wody i 1 łyżka sody oczyszczonej. Tak przygotowany płyn rozpylamy na warzywa/owoce i myjemy je po upływie godziny.
  3. Woda z octem, woda z sodą oczyszczoną
    Najpierw moczymy warzywa i owoce w roztworze o odczynie kwaśnym, czyli woda z octem, a następnie moczymy je w roztworze o odczynie zasadowym, czyli woda z sodą oczyszczoną.