Chicken Hen Poultry Bird Animal  - FotoXCapture / Pixabay
Hodowla własnych kur staje się coraz popularniejsza ze względu na świeże jaja i niskie wymagania hodowlane. Dzięki temu niemal każdy, kto dysponuje kawałkiem wolnej przestrzeni, może stworzyć kurom warunki do życia, nie zależnie czy mieszka na wsi czy obrzeżach miasta. Dla osób chcących założyć własną hodowlę przygotowaliśmy przydatne informacje o tym co je kura domowa, jakie warunki trzeba jej zapewnić i ile jaj znosi rocznie.

Kury spotkać możemy praktycznie tylko w hodowlach. Człowiek udomowił kurę już 3000 lat przed naszą erą. Miało to miejsce na terenach dzisiejszych Indii oraz Chin. 1000 lat przed naszą erą istniały już hodowle kuraków w Egipcie, zaś 500 lat później kury zaczęto hodować w Europie. Kura domowa żyła wolno w gospodarstwach, bez kurników i zagród do XIX wieku, kiedy kury stały się cenne z punktu widzenia gospodarki i przemysłu, dostarczając jaja oraz mięso na dużą skalę.

Rodzaje kur

Jedną z najpopularniejszych kurnioski. Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem takiej kury jest znoszenie jaj. Nioski są lekkie, ważą ok. 1,5 – 2 kg, a potrafią znosić pomiędzy 200, a 300 jajami rocznie, czyli ok. 1 jajko na półtora doby. Swoją popularność nioski zawdzięczają właśnie ilości znoszonych jaj, ale także niewielkim wymaganiom paszowym. Niestety, zdarza się, że kury te mogą podfruwać, dlatego chcąc hodować kury nieśne, należy zadbać o ogrodzenia wyższe niż 1 metr. Kiedy kura domowa zaczyna znosić jaja? W zależności od rasy, rozpoczyna nosić między 5-7 miesiącem życia. Karmi się je głównie zbożami. Wbrew wierzeniom, nie potrzeba na farmie koguta, aby kura znosiła jaja, kogut jest potrzebny tylko jeśli chcemy powiększać naszą hodowlę.

Kolejną kategorią, skapującą wiele ras kur domowych, są kury mięsne. Popularne brojlery, to ptactwo, hodowane z myślą o szybkim przyroście masy mięśniowej i osiąganiu dużych rozmiarów. Kury mięsne są znacznie większe niż nioski. Kogut może ważyć nawet 5 kg i więcej. Ceną za dużą wydajność mięsną, jest z kolei niski stopień nieśności. Kura domowa hodowana na mięso powinna być karmiona mieszanką zbóż: kukurydzy, pszenicy, owsa oraz innych, dostępnych ziaren. Stosuje się także specjalistyczne pasze dla brojlerów, w celu uzyskania lepszego przyrostu masy mięśniowej. Z uwagi na swój ciężar i budowę ciała, kury mięsne nie podfruwają tak łatwo jak nioski.

Kolejnym popularnym typem jest kura ogólnoużytkowa, łącząca w sobie cechy niosek i kur mięsnych. W zależności od rasy, jedne lub drugie mogą dominować. Kury ogólnoużytkowe hoduje się w celu pozyskiwana i jaj, i mięsa. Z tego powodu są to najbardziej uniwersalne rasy kur. Przeciętny kogut waży ok. 3 kg, kura jest nieco lżejsza. Ich wydajność nieśna jest słabsza od niosek i w zależności od rasy, wynosi od 140 do 170 jaj rocznie.

Jak hodować kury?

Profesjonalna hodowla drobiu wymaga specjalistycznych kurników, systemów dostarczania paszy, opieki weterynaryjnej i spełnienia standardów sanitarnych. Zdecydowanie popularniejszym, jak i łatwiejszym rozwiązaniem jest kura domowa na własny użytek. Wielką zaletą takich małych, przydomowych hodowli jest fakt, że kura z wolnego wybiegu znosi jaja lepszej jakości, a jej mięso jest o wiele bogatsze w wartości odżywcze i smaczniejsze.

Dietę kury warto jest uzupełniać, dostarczając witamin i składników odżywczych. Można je znaleźć między innymi w trawie i zielonkach. Jeśli nie mamy możliwości wypuszczania kur na trawiasty obszar warto podawać im świeżo skoszoną trawę. Kura domowa może wypić dziennie od 400 do 500 ml wody, w upalne dni ich zapotrzebowanie się zwiększa, a podawana im woda powinna być świeża.

Jak urządzić kurnik?

Mała hodowla, licząca kilka kur nie ma dużych wymagań co do kurnika. Trzeba go jednak wyposażyć w grzędy oraz gniazda. Grzędy możemy wykonać z desek lub belek, a gniazdo można zrobić ze skrzynki lub pojemnika wyścielonego słomą.