Eye Android Robot Mind Abstract  - ParallelVision / Pixabay
Praca na laptopie, potem odpoczynek przed telewizorem, a przed spaniem telefon. Ekrany otaczają nas przez cały dzień, z czego nasze oczy zazwyczaj nie są zadowolone. Jak dbać o swoje oczy i zapobiegać ich wysychaniu?

Monitor

Nie tylko to co robimy z oczami ma znaczenie, ustawienie naszego monitora również ma wpływ na stan naszych oczu i wzroku. Monitor powinien być w odległości naszej wyprostowanej ręki, a jego środek 15 cm poniżej poziomu oczu. Ważne jest również żeby jasność ekranu również była jak najmniejsza i to nie tylko jak jest ciemno na zewnątrz, w trakcie dnia również.

Przerwy

Kolejnym ważnym punktem jest regularne robienie przerw od patrzenia na ekran – średnio na 10 minut na każdą godzinę. W tym czasie powinno się przestać patrzeć na ekran, mrugać oraz zamykać oczy na kilka sekund. Dobrze jest również spojrzeć w dal, np. za okno, lub na coś zielonego, ponieważ ten kolor uspokaja oczy. Ważne jest też żeby odłożyć wszystkie ekrany co najmniej godzinę przed pójściem spać.

Ćwiczenia

W wolnych chwilach dobrze jest wykonywać ćwiczenia uspokajające i trenujące nasz wzrok. Przykładami takich ćwiczeń są:

  • zakrycie ich rękoma na kilka minut, co pozwala im odpocząć od światła
  • kręcenie czubkiem nosa ósemek, co działa uspokajająco na układ nerwowy
  • masaż powiek okrężnymi ruchami, poprawiający kondycję oczu.

Jedzenie

To co jemy również ma wpływ na nasz wzrok, witaminy A, C, E, B, beta-karoten, cynk, selen czy nienasycone kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływają na nasze oczy oraz nerwy. Dlatego powinno się urozmaicać swoją dietę w warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, orzechy oraz ryby.

Badanie

Ostatnia rzecz jaką chciałby ktokolwiek to choroba oczu i wzroku. Ważne jest więc regularne badanie kontrolne przynajmniej raz w roku. Podczas takiego badania nie tylko określa się wadę wzroku i dobiera odpowiednią korekcję ale ocenia się także powieki, spojówki, rogówkę, soczewkę, i dno oka. Podczas rutynowego badania możliwe jest wykrycie chorób ogólnych takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz chorób okulistycznych. Równie ważne jest także poprawne noszenie okularów lub soczewek oraz odpowiednia ilość snu. Dla osób, których wzrok już ucierpiał przez ekrany mogą potrzebne być krople do oczu bądź specjalne okulary odbijające niebieskie światło z ekranów.