Lawn Mower Mow Gardening Rush  - congerdesign / Pixabay
Zadbany trawnik to podstawa każdego ogrodu, jednak zajmowanie się nim nie jest takie proste. Samo koszenie trawy zajmuje dużo czasu i energii, a sprzęt jest drogi i trudny do wybrania. Czym więc najlepiej zająć się rosnącą trawą?

Rodzaje kosiarek

Kosiarka ręczna

Pomimo braku popularności w Polsce, kosiarka ręczna jest mało skomplikowanym oraz tanim rozwiązaniem. Jego wadami jest jednak potrzeba użycia siły, przez co nie nadaje się dla każdego. Jest efektywny również tylko przy płaskim terenie, bez kamieni, bądź innych przedmiotów, które mogły by uszkodzić ostrza. Można go również używać tylko przy krótkich źdźbłach, więc trzeba kosić często. Kosiarka ręczna ma jednak również swoje dobre strony. Jest ekologiczna, cicha, nie potrzebuje żadnego paliwa, zajmuje również mało miejsca. Dużą zaletą jest również jej precyzyjne cięcie, zapewniające zdrowy, niepołamany trawnik.

Kosiarka elektryczna

Sprawdzają się w ogrodach małych i średnich. Są lżejsze i cichsze od kosiarek spalinowych, ale mają mniejszą moc. Napęd prądem przez kabel lub akumulator potrafi być kłopotliwe. Kosiarki elektryczne nie są zbyt drogie. Najtańsze modele z zasilaniem sieciowym można kupić za 160-180 zł. Podobnie jak ręczne charakteryzują się stosunkowo niewielką wagą. Najlepiej się spełnia jeżeli mamy trawnik o powierzchni maksimum 800 m². To rozwiązanie jest także ekologiczne, ciche i proste w obsłudze oraz pozwala na koszenie na zróżnicowanym terenie, np. zboczach. Kabel znacznie utrudnia jednak manewrowanie urządzeniem, zwłaszcza przy krzewach lub drzewkach, a zbyt duża długość kabla skutkuje spadkiem napięcia. Istnieje również ryzyko przycięcia i uszkodzenia kabla.

Kosiarka spalinowa

Kosiarki spalinowe są wyposażone w ostrze rotacyjne i ze względu na dużą moc najlepiej nadają się do dużych trawników, także tych z drzewami, krzewami itp. Kosiarki spalinowe charakteryzują się większą wydajnością pracy, niezależnością od zewnętrznych źródeł zasilania oraz dużą szerokością roboczą. Nadają się do dużego zachwaszczenia roślinami o twardych łodygach, a także przy wysokiej trawie. Kosiarki spalinowe leżą już jednak na wyższej półce cenowej. Są również cięższe, głośniejsze, mniej przyjazne środowisku oraz ich eksploatacja jest skomplikowana.

W skrócie, optymalny rodzaj kosiarki dla każdego będzie inny, w zależności od naszych potrzeb, preferencji, siły oraz budżetu.