Stomach Colon

U dziewczynek mogą występować częste epizody zapalenia pęcherza. W tym wieku ułatwione jest przenikanie bakterii chorobotwórczych z cewki moczowej, zwłaszcza w wyniku niewłaściwej higieny. Już od najmłodszych lat należy uczyć dziewczynki poprawnego mycia okolic intymnych, od przodu do tyłu, i przyzwyczajać je do przestrzegania zasad higieny osobistej po każdym skorzystaniu z toalety. Należy stosować płyn do higieny intymnej o lekko kwasowym pH i uczyć dziewczynki nawyku regularnego opróżniania pęcherza, o czym często zapominają, gdy są zajęte zabawą. Należy przestrzegać zdrowej diety, aby utrzymać stałą równowagę flory jelitowej, co jest warunkiem koniecznym dla prawidłowego funkcjonowania jelit.

Zapalenie pęcherza moczowego u młodych kobiet
Niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego występuje bardzo często u dorastających dziewcząt i u młodych kobiet. W 80% jest ono spowodowane przez bakterie Escherichia coli. Ważne jest, aby nie mylić zapalenia pęcherza moczowego z zapaleniem pochwy. Zapaleniu pochwy prawie zawsze towarzyszą upławy i zazwyczaj nie występuje ból przy oddawaniu moczu ani ból w podbrzuszu.

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży
Zmiany hormonalne charakterystyczne dla okresu ciąży są odpowiedzialne za zwiększenie  podatności na zakażenia dróg moczowych. Zwiększenie wydzielania progesteronu zmienia normalną perystaltykę cewki moczowej. Do tego dochodzi duża liczba substancji występujących w przebiegu ciąży w moczu, mogących stanowić pożywkę dla drobnoustrojów.  U 2-8% kobiet ciężarnych występuje bakteriomocz bezobjawowy; jeśli nie jest kontrolowany, może spowodować powikłania w postaci ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek (15-45% przypadków). Nieleczone infekcje dróg moczowych stanowią w okresie ciąży poważne ryzyko powikłań dla matki i płodu, takich jak poronienie, zmniejszenie masy urodzeniowej, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, poród przedwczesny.

Zapalenie pęcherza moczowego u kobiet w podeszłym wieku
Zapalenie pęcherza moczowego u kobiet w podeszłym wieku jest w 75% przypadków wywołane przez bakterie Escherichia coli, ponadto przez wiele innych szczepów bakterii.

Przyczyny:

  • zmiana środowiska pochwy (atrofia, czyli zanik  błony śluzowej);
  • zwiększenie ryzyka zanieczyszczenia cewki moczowej w wyniku nasilenia zaburzeń czynności jelit (zaparcia);
  • osłabienie mechanizmów obronnych pęcherza moczowego;
  • ogólne zmniejszenie obrony immunologicznej.

U większości starszych kobiet występuje bakteriomocz bezobjawowy (obecność bakterii w moczu z jednoczesnym brakiem objawów), zanim więc zastosuje się antybiotykoterapię, wskazane jest dążenie do poprawy wywołujących go czynników:

  • poprawa funkcjonowania jelit (prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna)
  • poprawa stanu zewnętrznych narządów płciowych (leczenie miejscowe)
  • wzmocnienie  układu odpornościowego.

Zapalenie pęcherza moczowego w okresie menopauzy
Niedobór estrogenów zmienia ekosystem pochwy, zwiększając zdolność bakterii do kolonizacji miejscowej. Te same zmiany hormonalne powodują zmniejszenie naturalnego nawilżenia pochwy, co w połączeniu z początkiem atrofii błon śluzowych tworzy warunki predysponujące do bakteryjnego zapalenia pochwy lub podrażnień, a także otwiera bramę do zapalenia pęcherza.

W tym wieku może również występować wypadanie pęcherza moczowego (cystocele), powodujące niecałkowite jego opróżnianie. Pozostałości moczu mogą powodować powtarzające się przypadki zapalenia pęcherza. W tych okolicznościach korzystny wpływ na błony śluzowe wywiera hormonalna terapia zastępcza stosowana miejscowo w postaci krążków i kremów, zawierających estrogen.

Rehabilitacja okolicy krocza i miednicy może również wpłynąć na poprawę opróżniania pęcherza.