Cosmetics

Od jakiegoś czasu kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością, do tego stopnia, że coraz bardziej wypierają chemiczne. Czym jednak dokładnie są te produkty i dlaczego w ogóle warto je wybierać?

Powrót do korzeni

Chemiczne kosmetyki – kremy, balsamy, szampony czy odżywki, są wykonane na bazie przede wszystkim chemicznych składników, opracowanych w laboratoriach, nieraz w toku wieloletnich prac. Teraz jednak okazuje się, że w wielu przypadkach przejście tej drogi nie było potrzebne, gdyż chemiczne kosmetyki na jedno pomagają, w innym aspekcie jednak szkodzą. Obecnie coraz bardziej jasne staje się, że dużo lepsze są naturalne kosmetyki, czyli produkty oparte na składnikach znanych medycynie ludowej i kosmetyce od wieków. Niektóre z nich przy tym nadal wytwarzane są w taki sam sposób, czego najlepszym przykładem są naturalne mydła, zwłaszcza syryjskie, praojciec wszelkiego mydła, jednak i polskie manufaktury nie mają się czego wstydzić.

Naturalne kosmetyki oparte są przede wszystkim na roślinach – wyciągach ziołowych, ewentualnie ekstraktach z owoców, rzadziej warzyw; nierzadko też wykorzystuje się na przykład pestki, zwłaszcza do peelingów. Poza tym stosuje się produkty pochodzenia zwierzęcego – miód, mleczko pszczele, propolis czy mleko, jednak coraz większy popyt na produkty wegańskie sprawia, że odchodzi się od takich produktów. Większość naturalnych kosmetyków, jakie można dziś znaleźć w sprzedaży, to więc produkty w pełni roślinne. Co ważne, nie zawierają one w większości konserwantów. Oznacza to, że są jeszcze naturalniejsze i bezpieczniejsze, ale też często mają dość krótki termin przydatności do użycia, co trzeba mieć na uwadze.

Więcej na www.siwka.com.pl.

Dlaczego warto je wybierać?

Wartość naturalnych kosmetyków jest nie do przeceniania, każdy kieruje się własnymi zasadami podczas ich wyboru. Przede wszystkim należy wskazać ich skuteczność, ale też bezpieczeństwo, nawet dla alergików czy małych dzieci. W dodatku są ekologiczne, a obecnie bardzo ważne jest, by maksymalnie ograniczać degradację środowiska. Gdy zaś mowa o produktach wegańskich, stawiają na nie osoby niechcące przyczyniać się do cierpienia zwierząt.